Hizmet Paketleri

CDN, web tabanlı içeriklerin birden fazla lokasyonda bulunan sunucular üzerinden yayınlanması hizmetidir.
İstanbulDC, Pull CDN ve Push CDN olmak üzere 2 çeşit CDN hizmeti sunmaktadır.

PULL CDN

Müşterinin FTP alanına bağlanarak statik içeriklerini çekip ziyaretçilerine en yakın lokasyondan yayın yapma imkanı sağlar. Diğer bir deyişle web sitelerinde yer alan görseller, JavaScript, CSS ve HTML dosyalarını cache’lemek için kullanılır. 3 MB’tan küçük ve sıkça değişen dosyalar için Pull CDN önerilir.

SEÇ

PUSH CDN

Push CDN servisinde FTP alanına statik içeriği müşterinin kendisi yüklemelidir. Dosya boyutları 50 MB’ı aşan kurulum dosyaları, oyun yamaları gibi dosyalar için önerilir. Yapısı gereği buraya yüklenecek dosyalar, 3 MB’tan büyük olmalı, aksi takdirde CDN’den sunulamazlar. Eğer dosya boyutları küçük ve sıkça değişen türdense Push yerine Pull tercih edilmelidir.

SEÇ

Genel Özellikler

Content Delivery Network (CDN); fotoğraf, video, müzik, kurulum dosyaları, CSS, JavaScript vb. gibi dijital varlıkların son kullanıcıya hızlı ve yedekli bir şekilde ulaşmasını sağlayan, coğrafi olarak dağıtılmış; sunucu, yazılım ve network bileşenlerinden oluşan platformdur.

%100 Network Uptime

Tüm CDN hizmetlerimiz %100 Network Uptime garantisi altındadır.

Yedekli Sunucu Altyapısı

Sunucu, Veri Merkezi ve ISP (Internet Service Provider) ötesinde yedeklilik sunar.

Kullandığın Kadar Öde

Aylık model ile kullandığınız kadar ödeme imkanına sahipsiniz.

Standart Servisler

CDN’in Avantajları Nedir?

  • CDN’de statik içerik daha hızlı disklerde barındığı için daha hızlı erişim sağlanır ve web sunucusunun yükü büyük oranda hafifler.
  • CDN’de bant genişliği çok daha yüksek olduğundan (yine hızlı erişim ve web sunucusunun yükünün azalması ile) kota kullanımı düşer.
  • Çok sayıda farklı noktada CDN hizmeti verilmesi durumunda içeriğe en yakın CDN noktasından erişim sağlanacağı için müşteri deneyimine (UX) katkı sağlar, daha fazla dönüşüm alınmasına yardımcı olur.
  • Erişim süreleri düştüğü için arama motorlarında üst sıralarda çıkma konusunda destek olur. Yani CDN, ilgili web sitesinin SEO’suna dolaylı katkıda bulunur.
  • 3 farklı POP noktasından yayın imkanı
  • Coğrafi DNS özelliği
  • Kullanıcıya özel HTTP destekli subdomain

Sıkça Sorulan Sorular

CDN hizmetimiz ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları aşağıdadır. Daha fazla bilgi için Jet Destek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

CDN hizmetinin faydaları nelerdir?

Pull CDN servisi, müşterinin FTP alanına bağlanarak statik içerikleri çekip ziyaretçilere en yakın lokasyondan yayın yapma imkanı sağlar. Pull CDN genelde web sitelerindeki görseller, JavaScript, CSS ve HTML dosyalarını cache’lemek için kullanılır. CDN’de bant genişliği çok daha yüksek olduğundan erişim süreleri düşer, web sunucu yükü ve bant genişliği kota kullanımı bakımından avantaj sağlar.

3 MB’tan küçük ve sıkça değişen dosyalar için HTTP Pull CDN hizmeti önerilir. Dosya boyutları 50 MB’ı aşıyorsa (kurulum dosyaları, oyun yamaları v.s.) Push CDN hizmeti önerilir.

CDN kullanıldığında web sunucu üzerindeki statik içerik yollarının CDN’e göre değiştirilmesi gerekmektedir. Çoğu hazır içerik yönetim sisteminin CDN’i desteklemesi, bu işlemde kolaylık sağlar.

Erişim süreleri düştüğü için arama motorlarında üst sıralarda çıkmak, CDN’in dolaylı bir katkısıdır.

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin E-Bültene Abone Olun!

Promosyonlar,Hediye Çekleri,Sınırlı Kampanya Stoğu Olan Ürünlerden İlk Siz Haberdar Olun