Veri Merkezi (Data Center)

1 / 3
2 / 3
3 / 3


Altyapı

Bina

İstanbulDC Veri Merkezi toplamda 100 m2’lik 4 veri merkezi salonuna sahiptir. İstanbul Levent’te bulunan MetroCity AVM’nin -3. katında yer almaktadır. MetroCity AVM’nin yapımı 2002 yılında tamamlanmış ve 2003 yılında hizmete açılmıştır. MetroCity AVM, Metro ulaşım hattı üzerine inşa edilmiştir.

Türkiye genelinde internet altyapısı Metro ulaşım hattı üzerinde bulunmaktadır. İnternet açısından stratejik bir noktada konumlanmış olan İstanbulDC’nin internet altyapısı, İnternet Servis Sağlayıcılarına (ISP) doğrudan bağlı bulunmaktadır. İstanbulDC bulunduğu konumu sayesinde, her yerden çok rahat ulaşılabilecek bir pozisyondadır. MetroCity AVM gelişmiş güvenlik sistemleri, yangın ihbar, yangın söndürme ve duman tahliye sistemleri ile 7 gün 24 saat kontrol altındadır.

MetroCity AVM binası NFPA (Amerikan Ulusal Yangın Önleme Birliği) standartları dikkate alınarak kurgulanmıştır. Deprem anında yangın söndürme sisteminin etkin olarak çalışmasını sağlayacak önlemler alınmış ve doğalgazı kesen ventil sistemi kurulmuştur. Bina girişlerinde olası durumlarda itfaiyenin yangına rahatlıkla müdahale edebilmesi için itfaiye bağlantı ağızları bulunmaktadır.

Güç

İstanbulDC‘nin güç kapasitesi 2,1 MW kullanılabilir (beyaz alanlar, iklimlendirme altyapıları ve ofis alanları), 1,6 MW yedek olmak üzere toplamda 3,7 MW’tır. Güç, MetroCity’de bulunan ve İstanbulDC’ye ait ikisi ana, biri yedek olmak üzere 3 farklı dağıtım trafosu ile İstanbulDC’ye aktarılır. İstanbulDC’ye ait trafolar orta gerilim ring şebekesine bağlıdır ve böylece iki noktadan besleme ile yedeklenmiştir.

Senkronizasyon Kontrol Panosu, geçisler için (jeneratör-jeneratör, trafo-trafo ve jeneratör-trafo) anlık olarak gücü takip eder ve arıza, düşük/yetersiz voltaj veya frekans durumlarındaki geçişleri otomatik olarak yapar. Maksimum süresi 30 saniye olan geçiş sırasında UPS altyapısı devreye girerek kesintisiz güç sağlar. UPS sistemine ait akü grubu minimum 15 dakika besleme sağlayabilme kapasitesine sahiptir.

Bire bir yedekli ve otomatik geçişli trafo sisteminin arkasında, şebeke gücünün kesildiği anlarda veri merkezine güç üretmek için hazır ve otomatik konumda bekleyen 3 adet 1.100 kVA’lık Caterpillar (CAT) dizel jeneratör bulunur. Bu jeneratörler için İstanbulDC’ye ait 2 adet 3,5 tonluk yakıt tankı, 1 adet 10 tonluk yakıt tankı ve 1 adet 30 tonluk MetroCity’ye ait paylaşımlı yakıt tankı bulunmaktadır. Güç kesintisi durumunda yakıt tanklarından biri aktif olarak kullanılırken, diğeri aktif olanı besleyerek kesintisiz güç sağlar.

İstanbulDC’de kullanılan UPS sistemi biri yedek olmak üzere 5 x (N+1) olarak kurgulanmıştır.

Veri merkezi UPS altyapısında;

1. Grup 15x50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
2. Grup 10x100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
3. Grup 10x100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
4. Grup 5x100 kVA Newave (ABB) Standalone UPS, (N+1)
5. Grup 5x50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)

şeklinde 5 farklı UPS sistemi mevcuttur. Veri merkezi alanları, network altyapısı ve ofisler için A ve B güç hatları olmak üzere çift besleme ile sağlanır. A güç hattı 1. ve 2. grup, B güç hattı ise 3. grup UPS’ler ile beslenir. Ayrıca ofis ve network altyapısı bu alanlara özel ayrılmış, minimum 120 dakika güç saglayan 5. grup UPS’ler ile beslenir.

Sunucu kabinlerine güç, yedekli “busbar” hattı ile sağlanmaktadır. Busbar hatları ile kablo-donanım kaosu önlenmiş olup, doğal afetlere karşı dayanıklılık sağlanmıştır. Busbar hattı sayesinde teknik sorunlara daha kolay müdahale edilebildiği gibi soğutma sistemi de daha performanslı bir şekilde çalışmaktadır.

Yedekli busbar hattına ek olarak sunucu kabinleri iki ayrı UPS grubundan beslenen iki farklı PDU (Power Destribution Unit) ile yedeklenmiştir.

İklimlendirme

İstanbulDC Veri Merkezi iklimlendirmesinde “free cooling” teknolojisi kullanılmaktadır. “Free cooling” iklimlendirmede kullanılan suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan ekonomik bir iklimlendirme metodudur. Veri merkezindeki “free cooling” altyapısı,

- 3 x 840 kW RC Chiller (suyu soğutmaya yarayan dış üniteler)

- Veri merkezi içinde hava sirkülasyonu sağlayan hassas RC klimalar (iç üniteler)

- Suyun bu iki ünite arasında taşınması için gerekli basıncı sağlayan pompalardan oluşmaktadır.

Veri merkezi içinde sıcak hava koridorlarına hapsedilen 30-35°C değerindeki sıcak hava, hassas klima üniteleriyle emilir ve chiller’lardan gelen soğuk su ile 16-23°C’ye kadar soğutulur. Soğutulan hava doğrudan sunucu sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendirilir. Kış aylarında bu işlem, dış ortamda bulunan chiller ünitelerinin kompresörlerini kullanmadan doğal soğuk hava ile gerçekleştirilir ve enerji tüketiminde %70’e kadar tasarruf sağlanır. Güç tasarrufu sayesinde İstanbulDC’nin yıllık PUE oranı (1,51) sektör ortalamalarının altına çekilebilmektedir.

İstanbulDC Veri Merkezi’nin aktif 5.850.000 BTU ve yedek 2.900.000 BTU soğutma gücü bulunmaktadır. İklimlendirme altyapısının tamamı N+1 yedekli olarak tasarlanmıştır.

Fiziksel Güvenlik

İstanbulDC Veri Merkezi dijital ve fiziksel olarak 7 gün 24 saat kameralarla izlenmektedir. İstanbulDC'nin bulunduğu MetroCity AVM’ye, AVM yönetimi tarafından belirlenen saatler dışında yetkilendirilmiş personel haricinde giriş-çıkış yapmak mümkün değildir. Enerji ve iklimlendirme üniteleri veri merkezinden farklı bir katta bulunmaktadır. Bu alana sadece İstanbulDC’den yetkili kişiler giriş yapabilmektedir.

İstanbulDC’ye ait alanlarda müşterilere ziyaretleri süresince Operasyon Merkezi yetkilileri eşlik etmektedir.

MetroCity AVM’ye ek olarak İstanbulDC Veri Merkezi’nde tüm giriş ve çıkışlar dijital ve fiziksel olarak 7 gün 24 saat izlenmekte ve görüntüler kaydedilmektedir.

Fiziksel güvenlik önlemlerinin yanı sıra, yangın algılama sisteminde Honeywell hava örneklemeli duman dedektörleri kullanılır. Yangın önleme ve söndürme sistemlerinde Siemens ve 3M Novec 1230 gazlı, FM200 gazlı ve aerosol tozlu sistemleri bulunmaktadır. Sensörlü su ve nem kontrol cihazları ile ofis alanları ve veri merkezi 7 gün 24 saat denetim altında tutulmaktadır.

Network

İstanbulDC, G-İSS-1999 numaralı İnternet Servis Sağlayıcı lisansı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet erişimi sağlama ve hosting konusunda yetkilendirilmiştir. İstanbulDC Veri Merkezi, internet erişimini 3 farklı internet servis sağlayıcısı ile (Türk Telekom, Turk Telekom International ve opsiyonel olarak Telecom Italia / Seabone) sunmaktadır.

İstanbulDC, bulunduğu lokasyonda Türk Telekom, Turk Telekom International, Superonline, Vodafone, TurkNet ve Grid Telekom’un fiber altyapılarına doğrudan bağlanabilmektedir. Bağlantı, birebir yedekli ve toplam 1,6 Tbit/s kapasiteli Brocade NetIron XMR 16000’ler ile gerçekleştirilir. İstanbulDC müşterileri de yine birebir yedekli Brocade MLXe-16 aggregation router’lar üzerinden network omurgasına bağlanır. İnternet servislerinde yük dengelemesi için Brocade ServerIron ADX 1000 switch’ler kullanılmaktadır.

İstanbulDC network altyapısında 10 Gbit ethernet ara yüzleri kullanılır. Talep edilmesi durumunda 100 Gbit ethernet erişim kapasitesi de mevcuttur. Network’de kullanılan bu yüksek kapasite sayesinde İstanbulDC Veri Merkezi müşterilerinin anlık ya da kalıcı yüksek kapasite ihtiyaçlarına ağ üzerinde hiçbir fiziksel ya da yazılımsal değişiklik yapmadan rahatlıkla yanıt verebilmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda - tek servis sağlayıcıdan bağımsız olarak - yedekli internet erişimi sağlanabilmektedir. Ana omurga seviyesindeki tüm network cihazları yedekli enerji kaynağı ile beslenmektedir.

Veri merkezi omurgasının network katmanında Brocade; DDoS firewall, TCP multiplexing, load balancing gibi servisler için Brocade’le birlikte, Riorey ve Citrix ürünleri kullanılmaktadır. Kabinlerde kullanılan switch’ler DELL ya da Brocade ürünleri arasından seçilebilir.

(*) Peering: Farklı internet servis sağlayıcılarının kullanıcıları arasındaki trafiğin takası amacıyla, erişim öz kaynaklarını gönüllü olarak paylaşmalarıdır.

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin E-Bültene Abone Olun!

Promosyonlar,Hediye Çekleri,Sınırlı Kampanya Stoğu Olan Ürünlerden İlk Siz Haberdar Olun